Čo je to tantra?

Častokrát si ľudia spájajú slovo tantra so sexualitou alebo erotickými masážami. Tantra v sebe však ukrýva oveľa viac a zahŕňa všetky oblasti nášho života, nielen sexualitu. Nesie v sebe obrovskú liečivú moc, ktorá nám môže pomôcť v živote na mnohých úrovniach. Či už sú to vzťahy, práca, zdravie, životné poslanie alebo spiritualita.

Tantra je viac ako 5 000 rokov staré učenie, ktoré bolo ukrývané v tajnosti. Je to spirituálna cesta k osvieteniu, umenie, veda a životný štýl zároveň. Nie je to žiadne náboženstvo alebo filozofia. Je to súhrn metód, meditácií a techník, ktoré nám pomáhajú uvedomiť si svoju posvätnosť, žiť svoj život naplno a zlepšovať všetky oblasti nášho života.

Tantra využíva našu sexuálnu/životnú energiu na dosiahnutie vyšších stavov vedomia a uvedomenie si seba ako božskej bytosti – čo je tá najvyššia sloboda. 

Sexuálna energia je naša životná energia. Je to energia, z ktorej je stvorený život na tejto planéte a vo svojej podstate je posvätná. Táto energia formuje náš život. Na to, aby sme s ňou mohli pracovať, nepotrebujeme ísť do sexuálneho styku. Môžeme s ňou pracovať aj inými spôsobmi.

„Áno“ životu a sebe

Podstatou tantry je veľké áno životu a žitiu, všetkému, čo nám život a naša ľudská skúsenosť prináša. Využíva našu každodennú realitu a naše osobné vnímanie ako bránu k nahliadnutiu do toho, čo je za tým – do božskej podstaty seba a všetkého, čo je. Či už je to sexualita, emócie, láska, vzťahy, tvorenie, intuícia, zmysly, životná energia, spiritualita alebo vedomie. Cez plné prežívanie a prijatie všetkých aspektov seba sa otvárame bohatému a naplnenému životu.

Je veľa duchovných ciest, ktoré sú založené na odmietaní určitého aspektu života alebo na súhrne určitých pravidiel, príkazov a zákazov. Tantra je však spirituálna cesta, ktorá prijíma všetko také, aké to je, bez posudzovania. Tým transformuje naše vnímanie na vyššiu úroveň pravdy, vedomia a celistvosti.

Zakaždým, keď sa snažíme v sebe niečo potlačiť, alebo niečo odmietame, vytvára to v nás vnútorné rozpoltenie a napätie. Tantra nám pomáha rozpúšťať toto napätie a rozpoltenosť cez lásku a prijatie. Učíme sa prijímať sa takí, akí sme. A taktiež prijímať aj druhých takých, akí sú. A tým sa dostávame naspäť do rovnováhy a harmónie. Odkrýva sa tak naša najhlbšia, čistá a autentická esencia duše.

Tantra nám ponúka možnosť zastaviť sa, pozrieť sa do svojho vnútra, zistiť, čo nás blokuje, rozpustiť to a otvoriť sa životu v súlade s našou dušou.

Veľa ľudí nežije svoj život tak, ako by chceli

Robia prácu, ktorá ich nebaví, majú vzťahy, ktoré im nevyhovujú, alebo si nevedia nájsť partnera. Niektorí naopak majú všetko a napriek tomu cítia určitú prázdnotu, postrádajú zmysel života, alebo celkovo nie sú šťastní, niekedy až depresívni.

Za tie roky som bola nespočetnekrát svedkom toho, ako tantra zmenila životy ľudí. Jedna moja účastníčka sa po pár seminároch odsťahovala od rodičov, našla si novú prácu a nového partnera. Dovtedy sa len trápila v začarovanom kruhu. Ďalšia žena mi dojatá po seminári napísala, že zažila so svojím manželom úžasné milovanie. Napísala, že nikdy nič krajšie nezažila a teraz sa teší na ďalšie zážitky. Zblížilo ich to a upevnilo ich vzťah. Videla som ľudí, ako našli odvahu dať výpoveď v práci a ísť robiť to, čo ich baví. Je úžasné sledovať tieto premeny. Tantra odhaľuje našu skutočnú podstatu a pomáha nám žiť to, po čom túžime z hĺbky svojej duše.

Liečivá sila tantry

Tantra lieči našu dušu. Má schopnosť meniť jed na nektár. To znamená, že dokáže pretransformovať bolesti z minulosti na lásku a blaženosť. Keď som si to prvýkrát uvedomila a zažila na vlastnej koži, bola som v obrovskom úžase. Hovorí sa, že čas zahojí všetky rany, ale nie je to tak. Bolesti z minulosti v nás ostávajú zaseknuté vo svojej plnej sile a to blokuje našu životnú energiu a podvedome mení naše správanie. Keď však tieto bloky rozpustíme, naša životná energia môže voľne prúdiť a my sa oslobodzujeme do lásky a radosti. Náš život sa začne meniť k lepšiemu a podvedome začneme robiť tie správne rozhodnutia. Strachy sa začnú rozpúšťať a získavame vnútornú silu ísť si za tým, čo je naše volanie.

Tantra nie je niečo, čo sa dá naštudovať

Na to, aby sme zistili, čo je to tantra, potrebujeme ju zažiť na vlastnej koži. Iba cez vlastnú skúsenosť sa môže naše vnútro zmeniť, a tak zmeniť aj realitu, ktorú žijeme. To, že si niekde prečítame nejakú informáciu, ktorú sme nezažili, nič nezmení v našom podvedomí. Ak chceme spraviť zmenu vo svojom živote, musíme pretransformovať svoje vnútro cez vlastnú skúsenosť a to sa potom prejaví aj navonok.

Tantru treba rozhodne zažiť. Bežný človek nemá ani tušenia, koľko krásy si v sebe nesieme, čo všetko dokážeme a aké nádherné extatické zážitky môžeme prežívať.

Tantra je prelomovým zážitkom. Môže zmeniť tvoj život a pohľad na svet. Je to návrat domov – k celistvosti a prepojeniu so všetkým, čo je. Možno máš už dosť prešľapovania na mieste a cítiš, že je čas na zmenu. Ak hľadáš spôsob ako na to, tak ťa pozývam objaviť svet tantry.

Kvalitný tantrický seminár je najlepší darček, aký si môžeš dať

Viem, že existuje veľa rôznych tantrických seminárov a tak môže byť ťažké zistiť, ktorý z nich je naozaj kvalitný. Človek si musí dávať pozor, aby nenaletel na nejkú pochybnú pseudo tantru.

Tantra, ktorú robím, je založená na Oshovom učení, energiách Shiva a Shakti a starodávnom texte Vigyan Bhairav Tantry, ktorý obsahuje 112 metód k osvieteniu. Koncept a štruktúra bola vytvorená Oshovou nasledovníčkou, osvietenou majsterkou Mahasatvaa Ma Ananda Saritou. Sú to hlboko transformačné semináre a každý z nich je nádherným zážitkom. Všetky semináre sú vedené akreditovanými Tantra Essence lektormi, ktorí majú dlhoročné skúsenosti s tantrou, osobnostným rozvojom a liečením.

Viac o tantre si môžeš prečítať tu>>>

O čakrách si môžeš prečítať tu>>>

A kalendár seminárov na budúci rok nájdeš tu>>>

Zaujíma ma, ako to máš ty.

Bol si už na nejakom tantrickom seminári? Aký to bol pre teba zážitok? Alebo si ešte nebol, ale veľa si už toho prečítal? Máš nejakú otázku ohľadne tantry? Napíš mi do komentárov nižšie… 🙂

S láskou,

Amrita

P.S. Všetky moje aktivity môžeš sledovať v tejto FB skupine>>>

Amrita Hanna Slaninková
Od roku 2011 študuje tantru, meditácie, holistické liečenia a prácu s energiami. Na svojej ceste zažila silné prebudenie svojich liečivých schopností a odvtedy funguje ako médium. Dokáže presmerovávať vysokovibračné energie druhým ľuďom s úžasnými výsledkami. Tie najúčinnejšie metódy, ktoré sa naučila, teraz šíri ďalej, aby pomáhala ľuďom žiť viac v súlade so svojou dušou. Robí liečenia na diaľku, tvorí liečivé MP3 audio meditácie, píše motivačné články, organizuje semináre a on-line transformačné programy.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tvoje osobné údaje budú použité iba na účely vyriešenia tohoto komentára.